SEOVIZOR
loading...
discover
scroll to

SEO NEDİR ?

SEO NEDİR ?

SEO Nedir?

Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltması olan SEO, web sitelerinin Google gibi arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlamaktadır. Peki, SEO ile ilgili bilinmesi gereken detaylar nelerdir? Gelin tüm detayları hep birlikte inceleyelim.

Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO, web sitelerinin arama motorlarında görünürlüğünü artırmaktadır. SEO, tüm bunların yanı sıra web sitenizin SERP olarak ifade edilen arama motoru sonuç sayfasında çok iyi bir şekilde sıra elde etmesini sağlamaktadır. SEO neticesinde web sitenizin performansını artırabilir ve çok daha fazla kişinin web sitenizi ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz.

Doğal trafik akışı sağlayan SEO, Google’da gerçekleştirilen arama motorlarında web sitenizin görünebilir olması için son derece büyük bir öneme sahiptir.

SEO’nun Önemi

SEO çalışmalarının en temel amacı web sitelerinin Google ya da farklı bir arama motorunda belirlenen anahtar kelimelere baz alınarak üst sıralara çıkmalarını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra SEO çalışmaları ile üst sıralarda bulunan web sitelerinin ise çok daha fazla tık alması sağlanmaktadır.

Anahtar kelimeler arama motoru optimizasyonu çalışmalarının olmazsa olmazıdır. SEO stratejilerinin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi için anahtar kelimelerin doğru bir şekilde optimize edilmesi ve tercih edilmesi gerekir. Bu noktada nasıl bir arama yaptığınızı unutmamalısınız. Aklınızda tutmanız gereken en önemli nokta ise spesifik olarak faaliyet gösterdiğiniz alan ile ilgili bilgileri anahtar kelimelerde bulundurmanız gerektiğidir. Aynı zamanda rekabet, sıklık ve alaka anahtar kelime seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli noktadır.

SEO Performansı Nasıl Ölçülür?

SEO performansının nasıl ölçülebileceği konusu web sitesi sahiplerinin en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Peki, SEO performansı nasıl ölçülebilir? Gelin tüm detayları hep birlikte inceleyelim.

Kanal Gruplaması: Organik trafiğin ücretli arama, sosyal ya da e-posta pazarlaması gibi çeşitli kanallar ile karşılaştırılması durumunda nasıl bir performans meydana gelir?

Ortalama Konum: SERP’de belirli bir sorguya karşılık olarak web sitelerinin ortalaması nedir?

Tıklama Oranı: Web siteniz SERP’de belirli bir sorguya karşılık gösterilen oran nedir?

Dönüşümler: Diğer tıklamalara göre kaç tane dönüşüm bulunmaktadır?

Yukarıda bahsedilen kriterlere göre SEO’nun başarılı olup olmadığını anlamak mümkündür.

VIEW
CLOSE